Klimakterium regularne badanie piersi i badanie ginekologiczne

Klimakterium regularne badanie piersi i badanie ginekologiczne

Klimakterium bywa uciążliwe. Przekwitaniu towarzyszą takie uciążliwe dolegliwości jak: ogólne rozdrażnienie, uderzenia gorąca, nadmierna potliwość i kołatanie serca.

Z pomocą przychodzi medycyna i hormonalna terapia zastępcza. HTZ polega na suplementacji hormonów płciowych w okresie przekwitania. W ramach terapii stosuje się: estradiol, estriol, estrogeny skoniungowane. U większości pacjentek estrogeny podaje się łącznie z gestagenami tzn. progesteronem, 17-hydroksyprogesteronem i 19-noretysteronem.

Niestety, HTZ zwiększa ryzyko nowotworu sutka, macicy i jajnika. Warto podkreślić, iż rezygnacja z hormonalnej terapii zastępczej nie chroni kobiet przed rakiem piersi i narządów rozrodczych. W związku z tym, iż jajniki początkowo zmniejszają produkcję progesteronu, proporcje między gestagenami a estrogenami ulegają zachwianiu. W organizmie przeważają estrogeny i tym samym zwiększa się ryzyko wystąpienia nowotworu sutka, macicy czy jajnika.

Panie, które przechodzą klimakterium, powinny regularnie poddawać się badaniom diagnostycznym. USG piersi i mammografia pozwalają wykryć nieprawidłowości w obrębie sutka. Z kolei cytologia oraz badanie ginekologiczne odgrywają istotną rolę w diagnostyce nowotworu macicy i jajników. Warto pamiętać, iż choroba wykryta we wczesnym stadium jest uleczalna.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: