Czy dieta zaspokaja zapotrzebowanie na fitoestrogeny?

Czy dieta zaspokaja zapotrzebowanie na fitoestrogeny?

Fitoestrogeny są  związkami pochodzenia roślinnego, które pod względem budowy chemicznej przypominają ludzkie estrogeny.  Przyjmując suplementy zawierające te substancje, uzupełniamy niedobór żeńskich hormonów płciowych i tym samym łagodzimy dokuczliwe objawy menopauzy.

Nasza dieta pod lupą

Okazuje się, iż kobiety  zamieszkujące rejony Azji rzadziej odczuwają nieprzyjemne skutki związane z klimakterium niż Europejki. O wiele rzadziej chorują one również na raka sutka czy inne schodzenia układu rozrodczego. Wpływ na to ma bez wątpienia ich dieta niezwykle bogata w soję, nasiona sezamu i słonecznika, które stanowią źródło fitoestrogenów. Azjatki dostarczają dziennie około 200 mg tego związku, podczas gdy Europejki tylko 5 mg.

Prawidłowa suplementacja

Obserwując tak znaczącą rolę fitoestrogenów w prawidłowym funkcjonowaniu kobiecego organizmu, należy zadać sobie pytanie, w jaki sposób zwiększyć ich obecność w codziennej diecie. Dla kobiet w okresie klimakterium zapotrzebowanie na izoflawony, do których należą fitoestrogeny,  wynosi 40-45 mg/na dobę. Niezwykle pomocna więc okazuje się odpowiednia suplementacja. Niestety szerokość geograficzna w jakiej żyjemy uniemożliwia nam powszechny dostęp do produktów charakterystycznych dla kuchni wschodniej. W związku z tym, nie jesteśmy w stanie zaspokoić zapotrzebowania organizmu na fitoestrogeny jedynie samą dietą. Rynek farmaceutyczny na szczęście oferuje szeroką gamę różnego rodzaju suplementów zawierających ten związek. Przed rozpoczęciem jego przyjmowania pamiętać jednak należy o uprzednim skonsultowaniu się z lekarzem.

Efekty

Niestety żadne suplementy nie zastąpią nam prawidłowej i dobrze zbilansowanej diety. Tryb życia jaki prowadzimy ma również ogromny wpływ na jego jakość.  Jeśli zadbamy o wszystkie te czynniki, zapewne wkrótce odczujemy znaczną poprawę naszego stanu zdrowia.

Natalia Herzog

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Menopauza Leki 2020