Menopauza. Czy potrzebny mi lekarz?

Każdego roku u 25 milionów kobiet diagnozowana jest menopauza. Zaledwie 1/3 z nich, nie ma przy tym żadnych negatywnych objawów. Czy oznacza to, że dobre samopoczucie wyklucza konieczność wizyty u specjalisty?
Wiele osób, żyje w mylnym przekonaniu, że dobra kondycja i brak dolegliwości to równocześnie brak konieczności poddawania się jakimkolwiek badaniom kontrolnym. W rzeczywistości regularne badania i wizyty u lekarza, to możliwość wykrycia wszelkich nieprawidłowości na bardzo wczesnym etapie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ właściwa profilaktyka zdrowia, to nie tylko dieta i aktywność fizyczna, ale i cyklicznie wykonywane badania.
Poruszając temat menopauzy, można spotkać się z wypowiedziami kobiet, które przez większość czasu, nie odczuwały żadnych przykrych dolegliwości. Nawet jeżeli pojawiały się problemy z chwilowym przypływem ciepła, bezsenność czy lekkie rozdrażnienie, to objawy te szybko ustępowały.
Pojawia się więc kluczowe pytanie, czy brak typowych objawów menopauzy, a także dobre samopoczucie, to możliwość zrezygnowania z wizyty u specjalisty? Oczywiście kwestia konsultacji z lekarzem, to sprawa całkowicie dobrowolna, jednak nawet brak charakterystycznych objawów, powinien być przebadany przez właściwą osobę. Zdarzają się przypadki, gdy kobieta będąca w wieku okołomenopauzalnym przestaje miesiączkować, ponieważ zachodzi w ciąże. Przez kilka kolejnych miesięcy, przekonana jest o wejściu w okres przekwitania, a ewentualne przybieranie na wadze, tłumaczy zmianami hormonalnymi. Wizyta u lekarza pozwala zweryfikować przyczyny ustania krwawienia, a w razie takiej konieczności, zapewnić pacjentce odpowiednią opiekę.
Pamiętajmy także o tym, że zmiany hormonalne prowadzą do osteoporozy, zaburzeń pracy serca, a także mogą być przyczyną zbyt gwałtownego przyrostu masy ciała. Podawanie suplementów diety lub preparatów, pozwala nie tylko łagodzić objawy menopauzy, ale i chronić przed wszelkiego typu schorzeniami będącymi następstwem przebytego klimakterium

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: