Jak objawia się astygmatyzm

Oli Woodman z Unsplash
Oli Woodman z Unsplash

Pogarszanie się ostrości widzenia bez względu na wiek, brak kontrastu widzenia zarówno z bliska jak i z daleka, zniekształcenia widzianych obrazów przypominające nieco ich odbicie w krzywym zwierciadle, mrużenie oczu w celu poprawienia ostrości widzenia, jak również łzawienie czy pieczenie oczu, a także ich nadmierne zmęczenie po intensywnym wysiłku wzrokowym to najczęstsze objawy, jakimi zwykle charakteryzuje się astygmatyzm. Jest to niezwykle powszechnie występująca wada wzroku, która w większości przypadków wymaga korekcji odpowiednimi soczewkami lub zastosowania bardziej inwazyjnych metod, między innymi laserowej korekcji wzroku – polecamy artykuł https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/problemy-ze-wzrokiem/astygmatyzm

Niezborność to wada wzroku, która spowodowana jest zaburzeniem symetrii obrotowej gałki ocznej. Nieregularnie ukształtowana powierzchnia rogówki, a rzadziej soczewki sprawia, że obraz powstający na siatkówce nie jest prawidłowo zogniskowany, a przez to jest niewyraźny, zamazany, bez względu na odległość, z jakiej się go obserwuje.

Brak sferyczności rogówki czy też soczewki sprawia, że układ optyczny oka nie działa prawidłowo, a załamane na jej nieregularnej powierzchni w płaszczyźnie poziomej światło jest inne niż to załamane w płaszczyźnie pionowej, co w przypadku prawidłowej budowy oka nie ma miejsca. Dotknięta astygmatyzmem osoba nie ma właściwej ostrości widzenia zarówno z bliska, jak i z daleka, a w celu polepszenia jakości widzenia zwykle musi mrużyć oczy. Często także osoby posiadające tę wadę wzroku uskarżają się na przewlekłe bóle głowy. Jeśli nie ma zatem innej, wyraźnej przyczyny tych bóli, warto zbadać wzrok.

Tekst partnera

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: