Menopauza jest wpisana w życie kobiety. Klimakterium to etap, który pełni rolę pomostu pomiędzy wiekiem prokreacyjnym a starością.
U pań, które przechodzą menopauzę, wygasa aktywność jajników. Te narządy płciowe odpowiadają za wytwarzanie progesteronu i estrogenów. Kiedy ich stężenie w organizmie spada, pojawiają się uciążliwe dolegliwości. Wśród najczęściej spotykanych objawów klimakterium wymienia się:
1) zaburzenia miesiączkowania,
2) uderzenia gorąca,
3) nadmierną potliwość,
4) bóle głowy,
5) zaburzenia snu,
6) kołatanie serca,
7) suchość pochwy,
8) nietrzymanie moczu,
9) spadek libido.
W związku z tym, iż wyżej wspomniane dolegliwości czasem uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, warto poprosić o pomoc specjalistę. Lekarz zleci wykonanie stosownych badań i na ich podstawie wybierze odpowiednie medykamenty. Ocena gospodarki hormonalnej pozwala podjąć właściwą decyzję. Standardowo określa się stężenie następujących hormonów:
1) FSH, czyli hormonu folikulotropowego, który pobudza dojrzewanie pęcherzyków Graafa i produkcję estrogenów. Wydzielanie FSH jest uzależnione od faz cyklu menstruacyjnego.
2) LH, czyli hormon luteinizujący. Ten związek jest wydzielany przez komórki gonadotropowe przedniego płata przysadki mózgowej. W ostatnich dniach fazy pęcherzykowej cyklu miesiączkowego stężenie hormonu luteinizującego osiąga maksimum. LH przyczynia się do pęknięcia pęcherzyka Graafa (owulacja).
3) estradiolu, który odpowiada za rozwój żeńskich narządów rozrodczych i regulację cyklu menstruacyjnego. Jednocześnie przyczynia się do rozrostu błony śluzowej macicy.
4) estronu, który wykazuje podobną aktywność jak estradiol.
5) progesteronu, który jest produkowany przez ciałko żółte i łożysko podczas ciąży. Jajniki również wydzielają ten hormon. Za jego sprawą możliwa jest implantacja (zagnieżdżenie zarodka) i utrzymanie ciąży. W sytuacji, gdy nie dochodzi do zapłodnienia, ustaje synteza progesteronu i w rezultacie dochodzi do menstruacji. Lekarz określając poziom poszczególnych hormonów, jest w stanie określić płodność kobiety i dobrać leczenie zwalczające uporczywe objawy.
*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.