Klimakterium badania diagnostyczne

Menopauza jest etapem w życiu kobiety, który stanowi swoisty pomost pomiędzy wiekiem prokreacyjnym a starością.

Przekwitanie wiąże się z wygasaniem czynności jajników, które produkują hormony płciowe. Początkowo spada synteza progesteronu, później ustaje produkcja estrogenów. Klimakterium nie jest chorobą, aczkolwiek często towarzyszą mu niepożądane objawy. Uciążliwe dolegliwości wiążą się ze spadkiem stężenia estrogenów i utrudniają normalne funkcjonowanie. Z pomocą przychodzą nam hormonalna terapia zastępcza oraz suplementy diety na bazie fitoestrogenów, które łagodzą objawy menopauzy.

Zanim rozpoczniemy kurację, powinnyśmy wykonać badania diagnostyczne. Na ich podstawie lekarz podejmie decyzję o rozpoczęciu i rodzaju leczenia. Większość ginekologów zleca następujące badania:

1) oceny gospodarki hormonalnej (stężenie estradiolu, estronu, progesteronu, hormonu luteinizującego i folikulotropowego),

2) oceny czynności tarczycy (stężenie hormonu tyreotropowego, wolnej trójjodotyroniny, wolnej tyroksyny, trójjodotyroniny i tyroksyny),

3) ocenę profilu lipidowego (cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL i triglicerydy),

4) ocenę poziomu glukozy we krwi,

5) USG piersi i mammografię,

6) cytologię,

7) densytometrię, scyntygrafię kości, oznaczenie poziomu wapnia, fosforu i parathormonu – ocena ryzyka osteoporozy,

8) próby wątrobowe.

Jeśli badania wykażą nieprawidłowości, lekarz będzie mógł zareagować stosunkowo szybko. W związku z tym nie należy lekceważyć profilaktyki.

Zapraszamy do współpracy!

Biuro
ul. Żniwna 3, 45-763 Opole Tel: 789 419 820
© Copyright Menopauza Leki 2021