Menopauza – jako termin medyczny – oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Zanim jednak nastąpi całkowity zanik krwawień miesięcznych, kobiece ciało przygotowuje się na ten moment. Objawia się to tym, że już w okresie premenopauzalnym następują pewne zmiany w poziomie hormonów płciowych. Kobieta odczuwa te zmiany jako zaburzenia cykli miesięcznych. Nagle zaczynają one pojawiać się mniej regularnie, ulegają skróceniu bądź wydłużeniu, a dolegliwości związane np. z zespołem napięcia przedmiesiączkowego nasilają się.
Terapia hormonalna.
Nieregularne miesiączki u kobiet w wieku dojrzałym mogą występować nawet przez okres 5 lat. Już wtedy można rozpocząć terapię hormonalną. Pomoże ona nie tylko unormować sytuację hormonalną, ale też zapobiec późniejszym dolegliwościom związanym z menopauzą. HTZ jest zalecana zwłaszcza, gdy nieregularne miesiączki i związany z nimi dyskomfort nasilają się. Należy jednak pamiętać, że zwłaszcza na początku terapii mogą się zdarzyć skutki uboczne, jak wydłużenie cykli czy intensywniejsze krwawienia. Do terapii hormonalnej występują też liczne przeciwwskazania, z którymi należy się zapoznać.
Terapia sekwencyjna.
Zazwyczaj jeszcze miesiączkującym kobietom zaleca się terapię sekwencyjną – przyjmuje się w niej w sposób naprzemienny estrogeny i progesteron, wraz z przerwą terapeutyczną, w której występuje krwawienie. Nieregularne miesiączki nie zawsze są związane z procesem zbliżającej się menopauzy. W takim wypadku mogą stanowić objaw tworzenia się torbieli na jajnikach (czyli zespołu policystycznych jajników). Dlatego zanim zdecydujemy się na leczenie hormonalne, warto odbyć konsultację ze specjalistą ginekologiem bądź endokrynologiem a jeśli to konieczne – wykonać dodatkowe badania.
*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.