Leki na menopauzę

Przekwitanie to proces przebiegający na przestrzeni kilku lat w życiu kobiety. Menopauza, czyli ostatnia miesiączka, jest jednym z jego etapów i przypada około 5o roku życia. Objawy menopauzy można jednak zaobserwować dużo wcześniej. Pojawiają się wtedy takie symptomy jak: uderzenia gorąca, zawroty głowy, nadpotliwość, stany podgorączkowe, kołatanie serca, poszerzenia drobnych naczyń krwionośnych, podwyższenie ciśnienia, a także depresje, drażliwość, obniżenie koncentracji. Zmnienia się także ciało kobiety – spada elastyczność skóry, pojawiają się przebarwienia, skłonność do nietrzymania moczu, włóknienie tkanki sutka, zanik tkanki kostnej prowadzący do osteoporozy, wzrasta poziom złego cholesterolu w organizmie.
Choć menopauzy nie da się „wyleczyć”, to jednak jej objawy można łagodzić. Można tego dokonać dzięki działaniom profilaktycznym, zmianie stylu życia, diecie. Ale także dzięki odpowiednim lekom. Na rynku dostępne są liczne suplementy, można zaopatrzyć się na przykład w preparaty z fitoestrogenami (pochodzenia roślinnego), bezpieczne i w znaczący sposób łagodzące dolegliwości. Choć nie wymaga się na nie recepty, warto skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiedni preparat. W aptekach można nabyć między innymi fitoestrogeny zawierające izoflawony, lignany i kumestany. Oprócz tego dostępne są preparaty mające w składzie lecytynę, wyciągi z roślin, witaminy (A, E, kwas foliowy, witaminę D) i minerały (wapń, magnez, potas). Poza metodami naturalnymi można zdecydować się na HTZ – hormonalną terapię zastępczą. Jest ona indywidualnie dobierana do pacjentki i polega na przyjmowaniu hormonów (estrogenów z progesteronami). Mogą one być podawane w różnym stężeniu oraz postaci – tabletek, żeli, pierścieni dopochwowych, zastrzyków czy plastrów. Warto jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do metod naturalnych, przy HTZ występują przeciwskazania do jej stosowania. A przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek leków i tak warto skonsultować się z lekarzem.

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: