Badanie poziomu hormonów

Badanie poziomu hormonów

Kiedy badać poziom hormonów i jak takie badanie wygląda?

U kobiet można badać zarówno poziom hormonów żeńskich jak i poziom hormonów np. tarczycy. W zależności od tego jakie występują dolegliwości, lekarz po dokładnym badaniu i przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego zleci odpowiednie badania. Nie stosuje się jednak tej metody u kobiet zdrowych – najczęściej wahania poziomu hormonów oznaczają jakąś dolegliwość.

Tarczyca

Przykładowo, nadprodukcja hormonów tarczycy może powodować potliwość, zatrzymanie miesiączki czy uderzenia gorąca. Osoby skarżące się na ich wysoki poziom mogą cierpieć na nawracające biegunki. Z kolei zbyt mała ilość hormonów tarczycy może prowadzić do zaparć, tycia, osłabienia organizmu. Może też powodować wypadanie włosów.

Hormony, a menopauza

U kobiet w okresie przed menopauzą czy w jej czasie można zlecić badanie poziomu estrogenów, aby dobrać np. hormonalną terapią zastępczą. Badanie poziomu hormonów płciowych wykonuje się przez zbadanie krwi. To w jej zawartości określa się poziom hormonów u kobiety, a następnie decyduje o dobraniu odpowiedniej terapii.

Aleksandra Wiktor

 

*Treści zawarte na serwisie Menopauzaleki.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Menopauzaleki.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: